Nowa mekka dla fanów futbolu
inwestor: DFB-Stiftung Deutsches Fußballmuseum GmbH
Miejscowość: Dortmund
Niemcy i ich piłka nożna – oto prawdziwa pasja! Czy to w rozgrywkach amatorskich, czy ligowych: trenerzy, opiekunowie, widzowie i naturalnie sami piłkarze są pełni zapału. Dlatego utworzenie muzeum poświęconego niemieckiej piłce nożnej i emocjom, jakie budzi ten sport, było tylko kwestią czasu.
Lokalizację Niemieckiego Muzeum Piłki Nożnej wyłoniono w wieloetapowym procesie – i wybór nie mógł wypaść lepiej. W Dortmundzie, mieście z dużym klubem piłkarskim i jeszcze większej rzeszy miłośników futbolu, muzeum położone jest centralnie naprzeciwko dworca głównego, co zapewnia łatwy dojazd ze wszystkich kierunków. Zaprojektowane zostało przez pracownię architektoniczną HPP (Hentrich-Petschnigg & Partner) z Düsseldorfu. Podczas realizacji niemiecki związek piłki nożnej DFB położył nacisk na „wydajne budownictwo zrównoważone pod względem ekologicznym i ekonomicznym”. Nie tylko dlatego przed wysokimi szklanymi elewacjami parteru i kawiarni zainstalowane są podłogowe kanały grzewcze Kampmann.
Katherm QK to już prawdziwa klasyka firmy Kampmann. Konwektory podpodłogowe ogrzewają z wykorzystaniem bardzo cichych wentylatorów i są zoptymalizowane do pracy w trybie niskotemperaturowym. Można je indywidualnie dopasować: skośne narożniki, wersje wygięte, wycięcia pod słupy, skosy – możliwe są wszystkie geometrie. Podobnie jak wszystkie wersje Katherm również model QK jest stale rozwijany w Centrum Badań i Rozwoju Kampmann, dzięki czemu pozostaje wiodącym urządzeniem na rynku.
Parter muzeum piłki nożnej wcale nie ma muzealnego charakteru: tutaj można sobie pograć! Centralne miejsce zajmuje małe, ładne boisko pod dachem. I aby mimo aktywności wyciskającej siódme poty klimat pozostawał optymalny, jest ono otoczone nawiewnikami szczelinowymi typu SAL35. Nawiewniki te można zestawiać w ciągi o dowolnej długości z jednym do czterech rzędów szczelin. Przestawny walec mimośrodowy pozwala również na regulację kierunku strumienia powietrza. Nawiewniki SAL35 znajdują się także w innych częściach muzeum.