Climate Tower na kampusie ONZ
inwestor: Bundesamt für Bauwesen und Raumordnung
Miejscowość: Bonn
To ziemia naznaczona historią: to tutaj w Bonn, w dzielnicy Gronau bezpośrednio nad brzegami Renu, znajdowało się centrum niemieckiej polityki – dzielnica rządowa. Do 1993 roku przepompownia w starym budynku wodociągów służyła jako sala plenarna Bundestagu. Szef rządu zajmował sąsiedni budynek Urzędu Kanclerza Federalnego jeszcze do 1999 roku. W połowie lat 90. kontrowersyjny budynek Schürmann-Bau miał pomieścić biura poselskie, ponieważ „Langer Eugen” („duży Eugen”), 30-piętrowy wieżowiec, był już niemal pełen. Obecnie Langer Eugen należy do kampusu ONZ, a tym samym stanowi centrum ONZ w Bonn. Długo planowana faza rozbudowy sprawiła, że Langer Eugen doczekał się młodszego brata.
„Dobudówka ONZ” – mniej więcej tak brzmiało początkowo bardzo rzeczowe określenie tego nowego, 17-piętrowego budynku. Nic dziwnego, że w języku potocznym szybko doczekał się on przydomku „Kleiner Eugen” („mały Eugen”). Później ONZ wymyśliła dla niego oficjalną nazwę: Climate Tower. Był to wybór bardzo oczywisty. Budynek mieści przecież Sekretariat ONZ ds. zmian klimatu. Z tego względu jest on wyposażony w zaawansowany system klimatyzacji, który został już wyróżniony nagrodami w dziedzinie ochrony środowiska. Element tego systemu: urządzenia Kampmann.
Koncepcja klimatyczna tego pasywnego wieżowca wykorzystuje wody gruntowe z płynącego w pobliżu Renu: woda jest wykorzystywana do ogrzewania lub chłodzenia z zastosowaniem wymienników ciepła. Woda studzienna wykorzystywana jest nawet do spłukiwana toalet. Kiedy woda nie przepływa przez ceramikę, jest prowadzona grubymi stropami betonowymi, które pełnią funkcję magazynów i przekazują temperaturę do pomieszczeń. Woda płynie także przez konwektory podłogowe firmy Kampmann. Modele Katherm HK i Katherm ID są zamontowane naprzemiennie w układzie ciągłego szeregu za całkowicie przeszklonymi fasadami. Podczas gdy urządzenia Katherm ID, z funkcjami ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i indukcyjnego ekranowania zimnego powietrza, przeznaczone są do przejmowania obciążeń podstawowych, modele Katherm HK obsługują obciążenia skokowe.
Kanały podłogowe w budynku Climate Tower ciągną się na długości ponad 1220 metrów. Przylegają do fasady na każdej kondygnacji, biegną wzdłuż skosów i narożników, a dzięki wycięciom okalają nawet kolumny. Kratki liniowe z eloksalowanego aluminium stylowo pokrywają każdy centymetr kanałów. Aby wszystko idealnie do siebie pasowało, firma Kampmann osobiście przeprowadziła pomiary i montaż.