Zrównoważony rozwój w firmie Kampmann: Informacje i wizje przyszłości
Wywiad z Nielsem Hackmann

Niels Hackmann jest menedżerem ds. sustainability & corporate communication w Kampmann Group. Rozmawialiśmy z nim o najnowszych tendencjach w zakresie zrównoważonego rozwoju.


Od 2021 roku zespół ds. zrównoważonego rozwoju w siedzibie głównej firmy w Lingen (Ems) zajmuje się kwestiami zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do ekologii, społeczeństwa i polityki przedsiębiorstwa. Czy może Pan nam przybliżyć ten temat?

To nie takie łatwe, ponieważ zrównoważony rozwój jest bardzo różnorodny. Mogę wyliczyć, że ostatnio obniżyliśmy nasz ślad CO2 o 11%, nasz zakład jest zasilany neutralnym dla klimatu prądem i gazem oraz że wprowadziliśmy zarządzanie zdrowiem w pracy. Jest jednak jeszcze wiele kwestii, których na pierwszy rzut oka nie wiąże się bezpośrednio ze „zrównoważonym rozwojem”. Zestawienie takich tematów musieliśmy dopiero stworzyć. I tak nasza strategia zrównoważonego rozwoju obejmuje klasyczne „zielone” tematy, zadowolenie i kwalifikacje pracowników oraz zapewnienie uczciwości w łańcuchu dostaw.



Jakie są Pana dalsze plany związane ze strategią zrównoważonego rozwoju firmy Kampmann?

Obecnie rozszerzamy działania związane ze zrównoważonym rozwojem na całą Kampmann Group. Na początku tego roku utworzyliśmy własny zespół ds. zrównoważonego rozwoju w polskim zakładzie Kampmann oraz w firmie zależnej NOVA w Donaueschingen. Teraz chodzi o to, aby naszym koleżankom i kolegom przekazać doświadczenia zebrane w Lingen. Jednocześnie wszystkie trzy zespoły zapoznają się z zasadami przyszłego obowiązku raportowania UE w zakresie zrównoważonego rozwoju.


Pachnie to biurokracją.

I tak też jest. Ale nie będę potępiał takiej biurokracji. To raczej nie motywuje. Oczywiście biurokratyczne wymogi wynikające z dyrektywy w sprawie sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD) są czasem większe niż się spodziewano. Ale zauważam dobre pomysły i cele, które się z tym wiążą.


Czy może Pan podsumować ten cel?

Nie sądzę, żeby komuś się to udało (śmiech). Na krótko przez rozpoczęciem w 2021 roku zarządzania zrównoważonym rozwojem w magazynie brand eins ukazał się tytułowy artykuł „Kapitalizm – czy jeszcze da radę?”. W tekście Stephana A. Jansena chodziło o to, w jaki sposób można przygotować kapitalizm do wyzwań przyszłości. Ten tekst mocno mnie zmotywował, ponieważ wiele pomysłów na zrównoważony rozwój pokrywa się z celem uczynienia z kapitalizmu systemu bardziej uczciwego i uwzględniającego interesy kolejnych pokoleń.


Czy nie jest to zbyt ambitne podejście?

Każdy może sam decydować. Użyłem terminu „kapitalizm” i działa to w jakiś sposób na czytelnika. Nie wiem dokładnie jak, ponieważ jest to sprawa indywidualna. Podobnie zauważam, że dla wielu osób termin „zrównoważony rozwój” brzmi banalnie. Niestety nie jest on do końca jasny. Kiedy rozmawiam z ludźmi o pomysłach związanych ze zrównoważonym rozwojem, wszyscy zgadzają się, że musimy jak najszybciej zacząć lepiej traktować tę planetę, że również godność ludzi w częściowo długich łańcuchach dostaw jest nienaruszalna lub że w warunkach uczciwej konkurencji chcemy zaoferować najlepszy produkt.
Na koniec jeszcze dwa tematy z obszaru compliance.


Ekologia produktowa Kampmann ma na celu poprawę efektywności energetycznej poprzez zastosowanie zrównoważonych materiałów. Ważnym elementem jest przy tym korpus urządzenia z EPP, który w porównaniu do blachy stalowej łączy w sobie lepsze prowadzenie powietrza, mniej wycieków powietrza i mniejsze emisje podczas produkcji.


Załóżmy, że przedsiębiorstwo chce dzisiaj rozpocząć zarządzanie swoim zrównoważonym rozwojem. Od czego zacząć?

W pierwszym kroku takie przedsiębiorstwo powinno się zastanowić się, w jakich obszarach jego wpływ jest największy. Czyli, czy emituje duże ilości gazów cieplarnianych, nabywa produkty lub surowce od podejrzanych dostawców, a tym samym wspiera złe warunki pracy. Następnie należy zadać sobie pytanie, jakie kwestie zrównoważonego rozwoju stwarzają szanse lub zagrożenia dla własnego modelu biznesowego. Czy na przykład zakłady są obciążone zagrożeniami klimatycznymi, takimi jak powodzie, co obecnie nie jest wcale tak nieprawdopodobne, jak się wydaje. Albo czy zmienione zachowanie klientów w odniesieniu do zrównoważonego rozwoju pozwoli wykorzystać szanse w nowych segmentach rynku. W naszym przypadku są do deklaracje środowiskowe naszych produktów (EPD), które stają się coraz ważniejsze dla klientów i mogą być dla nas cechą wyróżniającą. W wyniku tych rozważań powstaje w zależności od dostępnych zasobów pakiet tematów, który może obejmować odpowiednie działania w przedsiębiorstwie.


Jak duży jest taki pakiet tematów w firmie Kampmann?

Liczę, że możemy skupić się na 15 do 20 aspektach zrównoważonego rozwoju. Ostatecznie dowiemy się jednak po zakończeniu odpowiedniej analizy. Wiemy, jakie tematy uznajemy wewnętrznie za istotne, ale pytamy o to również naszych partnerów biznesowych. Perspektywa zewnętrzna bardzo pomaga nam w dalszym opracowywaniu strategii zrównoważonego rozwoju.


Bibułka i kartony umożliwiają rezygnację z opakowań z tworzywa sztucznego w przypadku wielu produktów. W przyszłości spróbujemy zastąpić kolejne plastikowe części i folie.


Czy ma Pan ulubiony projekt?

Nie, na pewno nie. Cieszę się na przykład, że w przypadku coraz większej liczby produktów nie trzeba stosować opakowań z tworzyw sztucznych, ale entuzjastycznie podchodzę też do wszystkich aspektów zrównoważonego rozwoju, jak również do wspaniałej pracy oraz kreatywności pracowników działów specjalistycznych. Oczywiście nie za każdym ekologicznym projektem stoi zespół ds. zrównoważone rozwoju. Kampmann oferuje trwałe i efektywne energetycznie urządzenia klimatyzacyjne wysokiej jakości i to jest nasza kluczowa działalność. Zarządzanie produktem, praca konstruktorów oraz rozwój i badania stoją na bardzo wysokim poziomie.

W przyszłości chcemy i musimy bardziej skoncentrować się na redukcji emisji gazów cieplarnianych. Niemcy do 2045 roku powinny być neutralne klimatycznie, a UE do 2050 roku. Trzeba również rozwijać sposoby na zerowe emisje netto. Chcę jeszcze w tym roku rozpocząć projekt badawczy w tym zakresie. Jeśli wszyscy wnoszą swoją wiedzę ukierunkowaną na cele zrównoważonego rozwoju, powstają dobre projekty: bezpieczne ekologicznie i bardziej uczciwe prowadzenie biznesu, sukces ekonomiczny naszego przedsiębiorstwa i...


...modyfikacja kapitalizmu?

Tego nie powiedziałem.







Selectie van uitgewerkte thema’s


EPD

Deklaracje środowiskowe produktu (EPD) to standardowe i zweryfikowane dokumenty, przedstawiające wpływ produktu na środowisko w całym jego cyklu życia. Mają one kluczowe znaczenie w wyborze produktów w odniesieniu do zrównoważonego rozwoju, ponieważ coraz częściej są wymagane w procesach certyfikacji ekologicznych budynków.Lista produktów, dla których oferujemy obecnie EPD dostępna jest tutaj.


Łatwo przylepny papier ochronny

Konwektory podłogowe Kampmann są montowane we wczesnej fazie prac wykończeniowych wewnątrz budynku. W celu ochrony kanałów przed brudem i uszkodzeniem stylizowanych kratownic stosowane były dotychczas osłony z tworzywa sztucznego. Z myślą o ekologii osłony te w grupie produktowej Katherm HK wykonane są obecnie z papieru.



ISH: Ekologiczne stoisko targowe

W 2023 roku stoisko targowe Kampmann o powierzchni 800 m² pozytywnie wyróżniało się na tle sąsiednich stoisk ekologiczną konstrukcją, do budowy której wykorzystano palety transportowe. Poszczególne wyspy produktowe zachęcały gości targowych do zatrzymania się i rozmowy. Palety zostały później wykorzystane w przedsiębiorstwie.



Wymiana pojazdów na samochody elektryczne

Dzięki rezygnacji z firmowych samochodów z silnikiem wysokoprężnym na rzecz aut elektrycznych ograniczamy emisje CO2 i przyczyniamy się do ochrony środowiska. Korzystanie z samochodów elektrycznych obniża ponadto koszty eksploatacyjne ze względu na obniżenie kosztów konserwacji i energii.



Budowa nowej hali

W przypadku nowej hali dach jest wykorzystywany do generowania energii elektrycznej. Zainstalowano tam instalację fotowoltaiczną, która w przyszłości będzie mieć moc około 205 kilowatopików (kWp). Łącznie produkowana moc elektryczna wzrośnie do 730 kWp.



Drewniane kratownice do konwektorów podłogowych

Konwektory podłogowe Kampmann są dostępne również z kratownicami drewnianymi. Ten odnawialny surowiec nie tylko przyciąga wzrok, lecz jest również trwały, stabilny i funkcjonalny.