Podłoga zapewniająca odpowiedni do potrzeb komfort klimatyczny
W każdym nowoczesnym budynku z oknami sięgającymi podłogi powstaje pytanie, jak ogrzewać, chłodzić, a w razie potrzeby również wentylować pomieszczenia. Projektanci i wykonawcy dobrze wiedzą, że firma Kampmann jako lider rynkowy w dziedzinie konwektorów podpodłogowych dostarcza doskonałych architektonicznie i technicznie rozwiązań dla zorientowanej na zapotrzebowanie regulacji temperatury pomieszczenia. Oferta konwektorów podłogowych Katherm jest bardzo obszerna i uzupełnia ją duża liczba wariantów wykonania. Dostępnych jest siedem wariantów podstawowych, każdy w setkach wielkości, a na życzenie również wersje specjalne do praktycznie każdej sytuacji montażowej.
Prawidłowe rozmieszczenie i dobór konwektorów podłogowych zapobiegają przeciągom i gwarantują komfort termiczny w całym pomieszczeniu. Ponieważ nawet najlepiej zaizolowane fronty szklane przepuszczają nieco zimna lub, w lecie, gorąca. Celem musi być osiągnięcie w całym pomieszczeniu równomiernej temperatury, czyli równomiernego klimatu, tak aby nie powstawały przeciągi.
Kiedy występuje komfort termiczny, to znaczy czujemy się komfortowo w kwestii temperatury? Temperatura w pomieszczeniu jest komfortowa, gdy jej różnica między
- powierzchnią ściany a powietrzem w pomieszczeniu wynosi mniej niż 4 °C
- wysokością stóp a wysokością głowy wynosi mniej niż 3 °C
- różnymi powierzchniami ścian (asymetria promieniowania) wynosi mniej niż 5 °C.
Ważne są również niskie prędkości powietrza i unikanie turbulencji (zapobieganie przeciągom).
Konwektory wyróżniają się w tych zastosowaniach krótkim czasem reakcji i oferują wysoki komfort, również przy znacznych obciążeniach.
Ich duża zaleta, która sprawia, że są cenione przez architektów: konwektory podłogowe eliminują montaż konwencjonalnych grzejników przy ciągłym froncie szklanym. Problemem dla działów projektowania i produkcji Kampmann nie są również długości specjalne i wykonania specjalne, na przykład w formie wygiętego kanału z narożami dociętymi na ukos, z wycięciami na kolumny lub ze skosami.
Aby spełnione były wszystkie kryteria komfortu klimatycznego, podczas planowania i rozmieszczania, należy uwzględnić nie tylko warunki w danym pomieszczeniu, ale również jakość urządzeń i podstawę obliczeniową dla danych wydajnościowych. Projektanci powinni wybierać wyłącznie urządzenia, których dane wydajnościowe zostały zmierzone zgodnie z normą EN 16430. Tak jest w przypadku wszystkich konwektorów podłogowych Kampmann. A także rozwiązań specjalnych, opracowywanych na podstawie programu standardowego przez wewnętrzny dział badań i rozwoju przedsiębiorstwa.
Jak działają konwektory podłogowe Katherm?
Podstawową zasadę i ogólny zamysł działania można łatwo wyjaśnić. W celu przygotowania powietrze w pomieszczeniu jest prowadzone przez wodny wymiennik ciepła, a następnie poddawane cyrkulacji zgodnie z zasadą konwekcji naturalnej lub z pomocą wentylatorów. System ma dzięki temu znacznie krótsze czasy reakcji niż sufity grzewczo-chłodzące lub aktywacja rdzenia betonowego i zapewnia wyższy komfort w pomieszczeniach z indywidualnym zapotrzebowaniem na regulację temperatury.
Spektrum różnych wariantów systemu sięga od modeli standardowych do ogrzewania po wysokowydajne urządzenia z funkcją ogrzewania, chłodzenia i wentylacji. Warianty z nagrzewnicą elektryczną mogą zostać doposażone również w budynkach bez możliwości przyłączenia do odpowiedniego obiegu wody.
Właściwy system do danego miejsca użytkowania
Aby osiągać komfort termiczny w każdym przypadku zastosowania, ważny jest wybór właściwego urządzenia. Przykładowo, konwektor Katherm NK, działający zgodnie z zasadą konwekcji naturalnej i bez wsparcia wentylatora, doskonale nadaje się do instalacji w pomieszczeniach o stosunkowo stałych wymaganiach grzewczych, na przykład na korytarzach i w lobby hotelowych. System nie tylko zapewnia ekranowanie od zimnego powietrza i zapobiega przeciągom, ale również eliminuje zaparowywanie frontów okiennych. Systemy z konwekcją naturalną nadają się do dogrzewania, możliwe jest również ich stosowanie do ogrzewania całych pomieszczeń przy odpowiednim nominalnym obciążeniu grzewczym. Nie nadają się jedynie do chłodzenia, ze względu na brak wspierania konwekcji za pomocą wentylatora.
Wszędzie tam, gdzie trzeba odpowiednio do potrzeb odprowadzać większe obciążenia, zwłaszcza w budynkach biurowych i administracyjnych, doskonale sprawdzają się wysokowydajne konwektory podłogowe, takie jak Katherm HK. Można dzięki nim elastycznie wpływać na stratyfikację temperatury i ruch powietrza w pomieszczeniu i zapewniać komfortowe temperatury przez cały rok. Przy projektowaniu należy uwzględnić różne parametry, takie jak liczba osób i ich rozmieszczenie w pomieszczeniu oraz lokalizacja biurek i urządzeń technicznych. Oferta obejmuje systemy zarówno 2-, jak i 4-przewodowe. System 4-przewodowy stosowany jest przede wszystkim w projektach, w których w okresach przejściowych po jednej stronie budynku konieczne jest jeszcze chłodzenie, a po drugiej już ogrzewanie.
Tematyka doprowadzania świeżego powietrza do pomieszczeń coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Odpowiednie rozwiązanie oferują tutaj konwektory podłogowe NK i HK oraz Katherm QK do wspieranego wentylatorowo ogrzewania w niskim zakresie temperatur. Opcjonalnie można je wyposażyć w moduły doprowadzania powietrza ZL. Umożliwiają one wprowadzenie przygotowanego powietrza pierwotnego. Są to kanały podpodłogowe o długości 400 mm, które można zamontować do jednostek Katherm w odpowiednich wersjach. Doprowadzanie powietrza przez konwektor podłogowy Katherm następuje z niską prędkością przepływu, co zapewnia przyjemny komfort w pomieszczeniu. Dzięki modułom doprowadzania powietrza ZL można za pomocą wstępnie przygotowanego powietrza pierwotnego chłodzić, ogrzewać lub realizować izotermiczną wymianę powietrza.
Katherm QL to system powietrza wyporowego do wentylacji wyporowej bez efektu przeciągu, doskonale nadający się do energooszczędnej wentylacji, w której trzeba przygotowywać tylko niewielką ilość powietrza zewnętrznego. Dodatkowo za pomocą Katherm QL można odprowadzać wymagane obciążenie cieplne. Urządzenie Katherm QL odpowiada najnowszemu stanowi techniki dla wentylacji pomieszczeń bez turbulencji i zapewnia bardzo niskie prędkości powietrza, co tworzy przyjemny klimat.
Tutaj można znaleźć dalsze informacje na temat poszczególnych wersji podpodłogowych, z szeroką liczbą wariantów zastosowania.
Emisja hałasu w przypadku konwektorów podłogowych
Jak można mówić o komforcie w pomieszczeniu, gdy poziom emisji hałasu jest za wysoki? Z konwektorami podłogowymi Kampmann nie ma to miejsca. Przy rozplanowaniu urządzeń zawsze uwzględnia się dopuszczalny poziom ciśnienia akustycznego. Można przy tym rozróżniać między wielkimi i małymi powierzchniami biurowymi, salami konferencyjnymi oraz pomieszczeniami zebrań.
Zastosowana technika oraz prowadzenie powietrza w urządzeniu mają znaczny wpływ na poziom hałasu. Wszystkie konwektory podłogowe Kampmann są wyposażone w wentylatory poprzeczne EC. Mogą one pracować energooszczędnie również przy małej wydajności przepływu powietrza, w niskim zakresie prędkości obrotowych. Inteligentny układ elektroniczny mocy umożliwia bezstopniową, a przez to dopasowaną do potrzeb pracę. Również przy wysokich prędkościach obrotowych emisja hałasu mieści się w zadowalających granicach dzięki innowacyjnym silnikom i dopracowanej mechanice.
Dopasowana koncepcja regulacji
Dla dopasowanej do potrzeb regulacji temperatury w złożonej sytuacji pomieszczeniowej niezbędna jest odpowiednia koncepcja regulacji. Wszystkie urządzenia podpodłogowe można wyposażyć w inteligentną automatykę pomieszczeń KaControl. System jest wyposażony w dizajnerskie elementy sterujące o intuicyjnej obsłudze i może być uzupełniony o wtykowe złącze komunikacyjne dla trybu pojedynczego pomieszczenia lub dla przełączania na nadrzędne systemy sterowania – BAC-net, CANbus, LON, KNX i Modbus. Alternatywnie możliwe jest bezpośrednie wysterowanie za pomocą aktywnego sygnału 0-10 V z miejscowego systemu automatyki budynku. Parametryzowany regulator oferuje liczne funkcje, między innymi ustawiane ręcznie stopnie obrotów wentylatora, program przełączania czasowego oraz monitorowanie silnika z przetwarzaniem komunikatów usterek. Ponadto dla wszystkich urządzeń dostępne są również proste, elektromechaniczne warianty regulacji z termostatem pokojowym.
Wsparcie dla każdego projektu
Kampmann wspiera Twoje projekty dzięki swoim fachowym kompetencjom. Mamy doświadczenie zdobyte w wielu wcześniejszych projektach i pomagamy klientom w każdej fazie realizacji. Dodatkowo przez cały czas trwania projektu do Twojej dyspozycji będzie konsultant zarówno w terenie, jak i w biurze.
Dla wszystkich urządzeń oferujemy odpowiednie programy obliczeniowe. Po wyborze żądanej wersji produktu można przejść do jego danych wydajnościowych za pomocą kilku kliknięć. Ofertę uzupełniają przechowalnia oraz możliwość pobrania opisów ofertowych.
W obszarze pobierania poszczególnych konwektorów podłogowych dostępne są dane BIM do dalszego projektowania. Obejmują one wymiary urządzeń, wymiary techniczne przyłączy wody i elektrycznych oraz dane wydajnościowe. Chętnie udzielimy dalszych informacji na temat urządzeń, takich jak częstotliwość przeglądów i cykle wymiany filtrów.
Po dokonaniu precyzyjnego wymiarowania za pomocą lasera 3D lub 2D przez technika firmy Kampmann, tworzymy plan montażu z dokładnymi danymi pozycji, wymagany do montażu na miejscu.
Jeśli klient żąda rozwiązań specjalnych, dopasowujemy projektowane produkty do warunków strukturalnych.
Chęć współpracy i oferta usług firmy Kampmann nie kończą się w momencie wysyłki produktu. Konwektory podłogowe Kampmann są pakowane na palety według rodzajów i opatrzone dokładnymi danymi dotyczącymi pozycji. Ułatwia to przyporządkowanie do odpowiedniego piętra i lokalizacji montażowej na miejscu. Podłączenie do obiegu wody i podłączenie elektryczne realizują następnie wykonawcy.
Podczas etapu budowy często należy się liczyć z zabrudzeniami. Nie jest to problem dla konwektorów podłogowych. Dostarczane są one z seryjną pokrywą z tworzywa sztucznego na kratce i krawędziach ramy, dla ochrony przed zanieczyszczeniami podczas budowy. Potrzebujesz jeszcze skuteczniejszej ochrony? Możemy fabrycznie zapewnić jeszcze wytrzymalszą osłonę montażową z drewna.
Odkryj konwektory podłogowe Kampmann Katherm. Jeśli potrzebujesz osobistego doradztwa, zwróć się do swojej osoby kontaktowej. Chętnie Ci pomożemy!